Internetinių svetainių kūrimas: svetainių tipai, atitinkantys įvairiausius poreikius
Yra skiriami keli pagrindiniai internetinių svetainių tipai, kurie lemia tam tikrų žmonių dėmesį tai internetinei svetainei pagal poreikius ir interesus, veiklą.
- Komercinės svetainės. Dar kitaip jos vadinamos internetinėmis parduotuvėmis. Jų tikslas – pritraukti klientus, kuriems norima parduoti paslaugas ar tam tikras prekes. Internetinių parduotuvių populiarumą lemia jų patogumas: užsisakyti prekę ar paslaugą galima neišeinant iš namų, o prekės rinkimasis ir pirkimas internetu neatima tiek daug jėgų, kaip lankymasis fizinėse parduotuvėse. Taigi komercinės svetainės yra labai populiarios, naudingos ir paklausios. Be to, atidus pardavimų sekimas internetu gali padėti kurti sėkmingesnį verslą, nes taip galima sekti klientų poreikius, tam tikrų prekių paklausą.
- Reprezentacinės svetainės. Tokio tipo internetinėse svetainėse yra pateikiama informacija apie tam tikrą žmogų ar įmonę. Jos yra patogios norint pateikti išsamią informaciją apie save, kaip asmenybę, mokslininką, menininką, politiką ar netgi įmonę ir panašiai, nes visa galima medžiaga sutalpinama vienoje vietoje, todėl tai patogu susidomėjusiems lankytojams. Taip pat tokio pobūdžio svetainės yra patogios, nes jos gali būti retai atnaujinamos, reikia nedaug priežiūros dėl to, kad pateikiama informacija paprastai nesikeičia, yra statiška arba mažai ir retai koreguojama.
- Bendruomenių svetainės. Šios svetainės yra skirtos keistis informacija. Paprastai pritraukia bendrų pomėgių, požiūrių žmones, kurie po to bendrauja, dalinasi mintimis, diskutuoja, užmezga draugystę. Socialinių tinklų svetainės priklauso bendruomenių svetainėms ir yra itin paplitęs, populiarus ir begalę žmonių pritraukaintis internetinės svetainės tipas.
- Pramogų svetainės. Kaip nusako ir pats pavadinimas, jos yra aktualios tiems žmonėms, kurie ieško pramogų: nori žiūrėti filmus, klausytis muzikos, žaisti žaidimus. Šios internetinės svetainės pritraukia labai daug žmonių, kurie nori pailsėti, atsipalaiduoti, darbą trumpam pakeisti į malonesnę veiklą.
- Naujienų portalai (svetainės). Tokio tipo svetainėse pateikiamos įvairiausios aktualijos apžvalgų, komentarų, straipsnių pavidalu. Tokiose internetinėse svetainėse informacija cirkuliuoja nepaliaujamai: talpinami vis nauji straipsniai, kita medžiaga. Dėl šios priežasties tokios svetainės priežiūra atima daug laiko ir pastangų dėl poreikio nuolat atsinaujinti.
- Interneto dienoraščiai (angl. blog). Įprastai lietuviai šio tipo internetinei svetainei pavadinti adaptuoja angliškąjį pavadinimą blog’as. Tai yra tarsi dienoraštis internete, kuriame talpinami vieši pasisakymai, mintys, nuomonė ir visi kitokio pobūdžio tekstai. Įdomu tai, kad šio tipo svetainės populiarėja, kaip būdas reklamuotis. Taigi vadinamieji blog’ai populiarėja tarp įmonių, kurie ieško naujų reklamos kanalų ir siekia neatsilikti nuo interneto tendencijų. Kruopščiai prižiūrimas interneto dienoraštis gali suteikti naudos išpopuliarinti parduodamas paslaugas ar kitus produktus. Taigi tereikia nuolat talpinti įvairius tekstus, suburti blog’ą skaitančią bendruomenę ir taip jiems perteikti norimą perduoti informaciją.
- Asmeniniai tinklalapiai (tinklaraščiai). Tai sparčiai populiarėjantis svetainių tipas tarp ryškių asmenybių. Asmeniniame tinklalapyje būna talpinama asmeninė informacija apie patį tinklalapio savininką, jo veiklą, darbus, net gyvenimą (jei tai naudinga), būna nuotraukų, asmeninių straipsnių, darbų, veikalų ir panašiai. Tokio tipo svetainė gali būti naudinga tiek jos kūrėjui, norinčiam savo darbus, medžiagą kaupti nesiblaškant, tiek tos svetainės lankytojui, besidominčiam tam tikra asmenybe: juk vienoje vietoje pasirodo visa reikalinga informacija.
Internetinių svetainių kūrimas: jei norite susikurti, nuo ko turėtumėte pradėti?
Visų pirma, nuspręskite, kokio tipo svetainės jums reikia. Nurodyti tipai gali padėti tai padaryti. Pasirinktas tipas iškart reguliuoja ir internetinės svetainės kūrimo procesą. Būtina atsakyti sau į klausimus: kieno poreikius tenkins ši svetainė, ar aš ateityje galėsiu koreguoti savo internetinę svetainę, ją plėsti. Taigi internetinių svetainių kūrimas neužsibaigia tiesiog sukūrimu. Tai nėra statiškas procesas. Proceso tąsa yra numatyta į ateitį, nes darbas su internetine svetaine tęsiasi ir po to, kai prieš akis matomas rezultatas – sukurta internetinė svetainė.
Internetinių svetainių kūrimas susideda iš kūrimo veiklos dalių, kurios visos kartu ir kiekviena atskirai yra itin svarbios. Svarbiausia, pradėti viską planuotis: nuo internetinės svetainės idėjos, tikslų iki konkrečių splavų, kurios turėtų dominuoti. Viziją turėti yra labai svarbu, nes tai yra pradinis rėmas, leidžiantis plėstis kūrimo procesui, padedantis atkreipti dėmesį į tam tikrus pageidavimus, idėjas, pastumiantis tinkamai korekcijai. Be abejo, itin svarbu sukurti konkretų internetinės svetainės turinį – čia atsispindi ir norima perteikti idėja, ir tikslas, kodėl kuriama internetinė svetainė. Labai svarbus etapas – apipavidalinimas. Juk pirmas internetinės svetainės lankytojo žvilgsnis krypsta į patrauklų dizainą, spalvas, formas. Po viso to seka įgyvendinimas. Internetinę svetainę reikia paleisti į internetinį gyvenimą. Tačiau, kad internetinės svetainės gyvavimas būtų sėkmingas, būtina daug dėmesio skirti reklamai. Šiandien internete gausu pačių įvairiausių internetinių svetainių, o jei norite, kad jūsų svetainė patrauktų dėmesį, reikia sukurti stimulus, reikia pastūmėti interneto lankytoją užsukti ir jūsų interentinę svetainę. Internetinės svetainės kūrimas apima pradinę idėjos stadiją, tos idėjos įgyvendinimą internetinės svetainės pavidalu, tos svetainės populiarinimą ir tobulinimą. Nereikėtų bijoti keistis, derintis prie lankytojo poreikių, rodyti, kad dėl internetinės svetainės lankytojo stengiamasi. Sėkmingas internetinės svetainės kūrimas užtikrina sėkmingą internetinės svetainės gyvavimą.
Internetinių svetainių kūrimas: kurtis pačiam ar patikėti šį darbą profesionalams?
Šiandien ypač dažnai atsiranda entuziastų, norinčių pabandyti patiems susikurti savo internetinę svetainę. Internete tiesiog žybsi tokios antraštės, kaip greitai ir paprastai susikurti internetinę svetainę, kaip sutaupyti, kaip viską atlikti savarankiškai. Neabejotinai tokia galimybė yra. Tačiau tai priklauso ir nuo būsimo internetinės svetainės savininko poreikių ir galimybių. Todėl verta savęs paklausti, kiek kokybiškai sugebėsiu atlikti internetinės svetainės sukūrimo darbą, kiek vėliau pats galėsiu prisidėti prie savo internetinės svetainės tobulinimo, sėkmingo jos veikimo, ar galėsiu koreguoti, keisti svetainę pagal savo ir lankytojų atsiradusius naujus poreikius? Jei norite kokybiškos internetinės svetainės ir po to – sėkmingo jos veikimo, priežiūros, tobulinimo, neabejotinai reiktų kreiptis į internetinių svetainių kūrimo specialistus.
Internetinių svetainių kūrimas reikalauja nemažos komandos: profesionalių dizainerių, programuotojų, internetinio marketingo ir SEO specialistų. Visi kartu jie gali sukurti bet kokius kliento poreikius atitinkančią internetinę svetainę, patarti, kaip atkreipti lankytojų dėmesį. Kaip minėta, internetinių svetainių kūrimas apima ilgą procesą: nuo pirminės idėjos, pavirsiančios į realų jos įgyvendinimą – internetinę svetainę iki tos svetainės administravimo ir optimizavimo paieškos sistemose. Taigi internetinių svetainių kūrimas reikalauja kruopštaus, atsakingo darbo ir patyrusių bei savo darbą išmanančių specialistų.
Internetinių svetainių kūrimas: tinkamo dizaino galia
Suvokiama, kad pirminis lankytojo susidūrimas su internetine svetaine matant jos apipavidalinimą, tai yra dizainą. Jis tarsi tampa internetinės svetainės vizite kortele. Parinktas ar sukurtas tinkamas dizainas gali daryti didelę įtaką lankytojo dėmesiui pritraukti. Todėl svarbu pasirinkti savo sritį išmanantį specialistą, žinantį įvairias dizaino subtilybes: nuo tam tikrų spalvų, efektų iki formų parinkimo. Geras dizainas gali teigiamai paveikti netgi prekybą! Be to, svarbu apipavidalinimo, dizaino neperkrauti nereikalingais elementais. Viskas turi būti subtilu, tikslu, patrauklu, skoninga. Itin svarbus dalykas lankytojui – lengvai ir patogiai pasiekiama ieškoma informacija, paprastai nusiperkama prekė ar paslauga arba, kitaip tariant, tiesiog paprastas internetinės svetainės naudojimas. Taigi internetinių svetainių kūrimas didelį dėmesį skiria ir dizainui, kuris turi užslėptą galią internetinės svetainės sėkmei.
Internetinių svetainių kūrimas su SEO
Minėta, kad internetinių svetainių kūrimas neužsibaigia tik internetinės svetainės sukūrimu. Svarbu nuolat prižiūrėti jau sukurtą internetinę svetainę. Puiki idėja, įdomus turinys, patrauklus dizainas, patogus naršymas ir valdymas turi įtakos pritraukti lankytoją, tačiau, kad internetinė svetainė būtų pastebėta, svarbus yra svetainių optimizavimas paieškų sistemoms (SEO). Optimizavimas gali būti tiek vidinis, tiek išorinis, o sujungus šiuos du optimizavimo būdus į vieną tikėtina, kad rezultatai bus stulbinantys. Pavyzdžiui, tinkamų raktažodžių parinkimas, jų vartojimo dažnumas, įdomūs straipsniai, greitas, be trukdžių internetinės svetainės veikimas ir darbas su kitais internetiniais puslapiais, ypač socialiniais tinklais, populiarinant sukurtą naują internetinę svetainę, sukurtos internetinės svetainės autoriteto didinimas gali pritraukti daug lankytojų, o jie vėliau pritrauks ir kitus. Optimizavimas paieškos sistemoms gali puikiai pasitarnauti internetinės svetainės sėkmingam veikimui ir populiarumui.
Taigi internetinės svetainės kūrimas reikalauja nuoseklaus darbo – nuo pradinės idėjos, jos tinkamo įgyvendinimo internetinės svetainės pavidalu iki sėkmingo internetinės svetainės veikimo ir populiarumo užtikrinimo. Tiek būsimas internetinės svetainės savininkas, tiek internetinę svetainę kuriantys profesionalai intensyviai dalyvauja internetinės svetainės kūrimo procese. Kruopštus darbas, būsimos internetinės svetainės savininko suinteresuotumas ir specialistų atsidavimas lemia puikios internetinės svetainės sukūrimą.