Šveicarija – viena iš turtingiausių pasaulio valstybių, kuriai būdingas labai aukštas pragyvenimo lygis bei ekonomikos stabilumas. Ši šalis neturi didelių gamtos turtų, tačiau ji yra turtinga protingais ir talentingais žmonėmis, kurie ir sukuria Šveicarijos gerbūvį.

Nors Šveicarija yra gana nedidelė šalis, tačiau būtent šioje valstybėje yra pirmiausiai pristatomos ir diegiamos technologinės naujovės, nauji produktai ir pan. Šveicarijos rinka yra tarsi lakmuso popierėlis, parodantis naujų technologijų pritaikymo galimybes rinkoje.

Atvirumas naujausioms technologijoms gali sudaryti įspūdį, jog šios šalies rinka yra atvira, tačiau tai nėra tiesa. Šveicarai yra pakankamai konservatyvūs, empiriškai mąstantys ir norintys laikytis taisyklių. Šveicarų kultūra – etnocentrinė, todėl įsilieti į šios šalies verslo rinką užsieniečiams yra sunku. Šveicarai į Jus žiūrės įtariai ir tikrai nesutiks išskėstomis rankomis. Turėsite labai stengtis, kad įgytumėte jų pasitikėjimą ir būtumėte pripažinti.

Jeigu norite pradėti verslą Šveicarijoje arba bendradarbiauti su šios šalies verslininkais, turite atkreipti dėmesį į keletą labai svarbių dalykų.

Punktualumas ir susitarimų laikymasis

Labai svarbus punktualumas ir susitarimų laikymasis. Šveicarai susitikimus kruopščiai planuoja, retai visa tai vyksta spontaniškai. Į susitikimą atvykite bent penkiomis minutėmis anksčiau, o jeigu žinote, kad vėluosite, turite paskambinti ir apie tai pranešti. Jeigu atvyksite 15-20 minučių anksčiau, maloniai nustebinsite šveicarus.

Atkreipkite dėmesį į aprangą

Negalima dėvėti džinsų arba kitų atsitiktinių drabužių,  bent jau pirmojo verslo susitikimo metu, nebent tai yra priimtina, pavyzdžiui, IT, meno srityse. Rinkitės gražius, bet kuklius drabužius, nes šveicarams nepatinka pretenzingumas, turto demonstravimas, perdėtas puošnumas. Jie vertina paprastus, švarius, subtiliai elegantiškus ir geros kokybės drabužius. Papuošalai taip pat turėtų būti kokybiški, bet ne per daug masyvūs ir traukiantys dėmesį.

Labai svarbi yra bendravimo kultūra

Reikia pasakyti, jog šveicarai yra uždari žmonės, todėl venkite klausti asmeniškų klausimų (amžiaus, religinių pažiūrų, santykių statuso ir pan.).

Niekada nepertraukite kolegos iš šios šalies kalbos. Palaukite, kol jis išsakys savo nuomonę ir pateikite savo pastabas tik tokiu atveju, jeigu paklaus Jūsų nuomonės. Priešingu atveju, savo nuomonę pasilaikykite sau.

Iš tiesų, šveicarai yra labai atidūs, todėl galvokite, ką sakote. Prieš ką nors garsiai sakydami, gerai apgalvokite ką ir kaip pasakyti, nes šveicarai tai ilgai prisimena.

Kaip jau minėjome, šveicarai yra konservatyvūs žmonės ir jų nuomonę pakeisti yra labai sunku. Tačiau būtų neteisinga juos vadinti arogantiškais ar per daug užsispyrusiais. Tiesiog tai yra žmonės, turintys tvirtus įsitikinimus ir savas gyvenimo taisykles.

Įdomus faktas, jog  Šveicarijoje  mažai moterų užima aukštas pareigas versle. O jeigu ir pavyksta tai pasiekti, jos turi daug sunkiau dirbti ir stengtis nei jų kolegos vyrai, kad išlaikytų iškovotas pozicijas.

 Šveicarų verslininkai nemėgsta rizikuoti

Svarbu paminėti, kad šveicarų verslininkai nemėgsta rizikuoti, todėl norėdami juos įtikinti pasirašyti naują sandorį ir pan., turėsite pateikti įtikinamų argumentų, kodėl to reikia, kuo tai bus naudinga, ar ne per didelė nesėkmės rizika.

Šveicarijos verslo kultūroje giliai įsišaknijusi hierarchija

Šveicarijos verslo kultūroje giliai įsišaknijusi hierarchija; tik aukščiausio rango asmenys, institucijos turi teisę priimti galutinį sprendimą. Kiekvienas gali išsakyti savo nuomonę, tačiau, ar į ją bus atsižvelgta, priklauso tik nuo vadovaujančio asmens. Tačiau jie tikrai nėra linkę piknaudžiauti savo galia ir įtaka visuomenėje.

Apibendrinant galima teigti, kad šveicarų verslininkai yra patikimi, kvalifikuoti ir atsakingi. Tad jeigu planuojate pradėti verslą šioje šalyje arba bendradarbiauti su šveicarais, turite atsižvelgti į jų tradicijas, gyvenimo būdą, verslo kultūrą ir prie jų prisitaikyti.

Dešimt patarimų, kaip sukurti sėkmingą verslą!

Verslas Šveicarijoje, darbas ir gyvenimas Šveicarijoje, informacija apie Šveicariją.

Verslas Šveicarijoje, darbas ir gyvenimas Šveicarijoje, informacija apie Šveicariją